Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
anime, manga, animaniak
Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!

Animaniak - twój świat mangi i anime!

Słowniczek
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

A


B


Cchan (czyt. "czan") - przyrostek chan używa się wśród najlepszych przyjaciół. Jest to swoiste zdrobnienie imienia. Przyrostek ten dodaje się do imion np: Tomek-chan.

Chara - inaczej postać wystepująca w anime bądź grze. Bohater anime lub gry.

Chara designer - tak się określa osoby projektujące postacie do gier bądź anime.

Circle - jest to pojedyncza osoba lub grupa osób biorących udział w Comiket (Comipa). Jeśli circle składa się z kilku osób to circle może być zgłoszony tylko prze jedną osobę. Często bywa tak, że circle wybiera sobie jakąś nazwę, która staje się automatycznie pseudonimem artystycznym twórcy.

ComiPa - poprawna nazwa to Comiket (skrót od Comic Market). Comiket jest największymi targami mangi, anime i gier w japonii. Odbywa się dwa razy w roku, w połowie sierpnia i na końcu grudnia. Trwa z reguły 2 do 3 dni. Nazwa Comiket jest chroniona prawem patentowym. "Comiket-Junbikai" jest to grupa około 1600-set wolontariuszy od 16 do 50 roku życia, którzy przygotowują i czuwają nad całymi targami. Pierwszy Comiket odbył się w 1975 roku w którym wzieło udział około 30 Circles. Od tamtego czasu rośnie w siłę. Od 1996 roku Comiket odbywa się w Tokyo w hali wystawowej Ariake (znanej też jako Tokyo Big Sight). Na zimową Comiket w 2003 roku zgłosiło się 52.000 Circles. Niestety z braku miejsca mogło wziąść udział tylko 34.000 Circles. Przez trzy dni przewineło się 420.000 zwiedzających. Zgłoszenie się na Comiket kosztuje 1000¥ i przy odrobinie szczęścia wkład pieniędzy zaowocuje wzięciem udziału w targach. Jak już się komuś udało dostaje on trzy stoliki pro Circle. Ciekawostką jest to, że stoliki są potem wystawiane na aukcjach. Ich ceny dochodzą nawet do 20.000¥ (około 600 zł). No to by było na tyle.

Cosplay - skrót od "Costiume Play". Fani przebierają się za ich ulubionych bohaterów z mang, anime lub gier. Wystawa Cosplay to prawdziwa impreza. Można kupić gotowe kostiumy ale prawdziwy fan wszystko stara się zrobić samodzielnie.

DDaigaku - patrz Tôdai

Doujin - tak się określa ludzi działających w tej samej dziedzinie. W tym przypadku mangi. Doujin pracują samotnie bądź w grupach. Spotykają się na konwentach gdzie prezentują i sprzedają swoje dzieła.

Doujinshi - mangi rysowane przez fanów dla fanów z udziałem znanych bohaterów z mang, anime i/lub gier. Bywają też doujinshi przewdstawiające dalsze losy bohaterów mang, anime i gier a także wariacje z bohaterami tychże pozycji. Najlepsze doujin rysują oczywiście japończycy.

Dozo - dosłownie "proszę".

EEcchi/Etchi - erotyka. Jest to określenie czystej i estetycznej erotyki. Ecchi często łączone jest z komedią co jest bardzo miłym przerywnikiem akcji. Szczególnie miłym dla panów.

F


G


HHentai - pornografia lub perwersja. W japonii można spotkać bardzo wiele mang i anime hentai.

I


J


KKawaii - dosłownie słodziutka, śliczna.

Konban wa - dosłownie "Dobry Wieczór".

Konnichi wa - dosłownie "Dzień dobry" (po południu).

LLolicon - patrz. Sota

MMecha - tak się określa ogół pojazdów, robotów i innych mechanicznych urządzeń pokazanych w anime albo mandze.

Manga-ka - twórca/-czyni mangi. Tak się określa tych co rysują mangi.

Manhwa - manga produkcji koreańskiej.

N


OOhayo gozaimasu - dosłownie "Dzień dobry" (z rana).

Otaku - wcześniej słowo to było negatywnie odbierane i było kierowane do osób które podporządkowały swoje życie swojej pasji. Byli to po prostu szaleńcy którzy oprócz swojego hobby nic więcej nie widzieli. Dzisiaj słowo te przypisuje się fanom mangi i anime. Już nie jest uznawane za obelgę, wręcz przeciwnie za pochlebstwo. Niekiedy się mówi, że "prawdziwy otaku to ....".

Onsen - gorące źródła. Gorące źródła w japonii są bardzo popularne i lubiane. Traktuje się je z wielkim szacunkiem.

OVA (OAV) - Original Video Animation. Film przeznaczony na rynek anime. Często bywa tak, że jak jakaś seria odniosła sukces to po niej zostaje wydany jeden bądź więcej filmów/serii OVA.

P


Q


RRônin - słowo te posiada dwa znaczenia. Kiedyś określano tak samotnego samuraja. Nazywano tak tylko i wyłącznie samurajów bez mistrza, samotnych bądź byłych samurajów. Nie nazywano rôninem tego kto nigdy nie był samurajem. W dzisiejszej japonii słowo te zmieniło swoje znaczenie. Dzisiaj określa się tak osoby, które nie zdały na uniwersytet i muszą przygotowywać się przez kolejny rok do egzaminów. Przez ten rok (albo i więcej) nazywa się ich rôninami.

Rotenburo - słowo te składa się z dwu wyrazów: "roten" i "furo". Pierwsze oznacza "na wolnym powietrzu" a drugie "kąpiel, kąpielisko". Czyli można by tym określić swoiste ciepłe (z reguły podgrzewane) sadzawki przydomowe służące do wspólnej kąpieli (wspólna kąpiel w japonii jest wyrazem przyjaźni bądź silnych więzów rodzinnych).

S-san - przyrostek ten dodaje się do nazwisk. Oznacza on tyle co "pan". Dobrze wychowany japończyk zawsze zwraca się do nieznajomych i osób mniej jemu znanych zawsze dodając przyrostek -san np: Kowalski-san.

Sayonara - dosłownie "Do widzenia".

Seiyu - dosłownie oznacza to tyle co "aktor głosowy". Seiyu są to osoby podkładające głos pod bohaterów anime i gier. Ciekawostką jest to, że seiyu w japonii robią czasami większą karierę jak aktorzy i piosenkarze.

Sensei - tego przyrostka używa się rozmawiając z kimś bardzo wykształconym albo z kimś z kogo bierzemy przykład. Najczęściej kieruje się go do nauczycieli, lekarzy, profesorów, nauczycieli sztuk walki itp. Sensei używa się zawsze w połączeniu z nazwiskiem. Np: Toriyama-sensei.

Shojo - dosłownie dziewczyna.

Shoujo Ai - chodzi tu o miłość między kobietami. Nie zawiera elementów erotycznych. Czysta romantyka.

Shonen - dosłownie chłopak.

Shonen Ai - chodzi tu o miłość między mężczyznami (chłopakami). W porównaniu z Yaoi, Shounen Ai nie zawiera elementów erotycznych. Czysta romantyka.

Sota - jest to gatunek traktujący o pedofilii. Sota znana jest wśród fanów mangi i anime również jako lolicon.

Sugoii - dosłownie cudowny/a, wspaniały/a

TTôdai - jest to najbardziej renomowany uniwersytet w japonii. O renomie tego uniwersytetu świadczy chociażby fakt, że do Tôdai należy składająca się z piędziesięciusiedmiu bibliotek biblioteka uniwesytecka posiadająca ponad 8 milionów unikalnych książek i roczny etat w wysokości 1,5 miliarda EURO. Do corocznych egzaminów przystępuje ponad 10 tysięcy chętnych z czego tylko ułamek się dostaje. Tôdai powstał w 1874 roku jako cesarski uniwersytet. Jest to najstarszy japoński uniwesytet. Dzisiaj Daigaku (inna nazwa Tôdai) podzielony jest na trzy kampusy w obrębie Tokyo. Uczy się tam około 28 tysięcy studentów i pracuje 4,000 docentów. W japonii skończenie Daigaku oznacza tyle co stać się kimś. Po Daigaku ma się możliwość znaleźć bez problemu pracę na wysokim stanowisku nie mając jakiegokolwiek doświadczenia. Interesujący jest fakt, że zdanie na japoński uniwersytet jest strasznie trudne ale kiedy się już zostanie przyjętym to niezaliczenie uniwerka graniczy z cudem. Będąc studentem w japonii nie masz zielonego pojęcia co zrobić z wolnym czasem.

U


V


W


X


YYaoi - pochodzi od słów "Yama-nashi, ochi-nashi, imi-nashi", które oznaczają tyle co bez tematu, nic nieznaczące co wcale nie pasuje do tego typu produkcji. Tego typu dzieła tyczą się stosunków między mężczyznami, również seksualnych. Kierowane głównie do kobiet coraz częściej (z wiadomych przyczyn) znajdują fanów wśród homoseksualistów.

Yuri - chodzi tu o dzieła nawiązujące do miłośći między kobietami. Dzieła te zawierają niejednokroć elementy erotyczne. Są kierowane głównie do mężczyzn, chociaż z wiadomych przyczyn yuri mają również wiele fanek.

Z